Priimti prasti sprendimai samdymo procese gali neigiamai paveikti efektyvią verslo strategiją

Priimti prasti sprendimai samdymo procese gali neigiamai paveikti efektyvią verslo strategiją

Ši istorija nėra susijusi su Styvu Balmer`iu, Styvu Jobs`u, Timu Cook`u ar Carl`u Icahn`u, tačiau būtent šie žymūs asmenys prisidėjo prie svarbaus fakto patvirtinimo – verslo strategija pamirštama, priimant svarbius sprendimus samdant naujus darbuotojus. Nauji darbuotojai, kurių motyvacija ir poreikiai skiriasi nuo įmonės vertybių, nesvarbu, kokių geriausių gebėjimų ar žinių jie turėtų, dažnai neigiamai paveikia įmonės vystymąsi.

Pasaulyje yra tik keturi darbų tipai. Ar esate teisingame kelyje?

Pasaulyje egzistuoja tik keturi darbų tipai ir pagal tai – keturi darbuotojų tipai. Geras darbuotojas, dirbantis jam netinkamą darbą – puikus pavyzdys, įmonėje nulemiantis darbuotojų nepasitenkinimą darbu/įmone bei sumažėjusį darbo našumą. Štai minėti keturi darbo tipai:

Mąstytojai: jie ateina su naujomis idėjomis, naujais produktais ar paslaugomis bei nauju požiūriu į procesus, darbuotojus bei užduotis.

Praktikai: šie darbuotojai idėjas įgyvendina praktikoje. Tokiems dažniausiai priklauso verslininkai, išradėjai, verslo vystymo konsultantai/ekspertai bei projektų vadovai, vykdantys projektus nuo nulio.

Vystytojai: perima esamas procedūras, procesus ir padaro esamą verslą efektyvesniu, pavyzdžiui, sėkmingų įmonių vadovai.

Gamintojai: šie darbuotojai pasinaudodami savo žiniomis bei įgūdžiais atlieka aukštos kvalifikacijos darbus. Be šių darbuotojų negali egzistuoti joks verslas.

Visi darbai yra šių tipų mišiniai, tačiau paprastai vienas ar keli tipai dominuoja. Su darbuotojais lygiai tas pats. Todėl yra svarbu sudaryti tinkamą „mišinį“ atrenkant ir samdant tinkamus darbuotojus. Galima skirtingų tipų darbuotojus samdyti, arba naudotis jų patarimais ir pagalba (pavyzdžiui, mąstytojų).

Darbuotojų tipų pritaikymas praktikoje

Paveikslėlyje atsispindi idėja, kaip verslo vystymosi fazės yra susijusios su darbuotojų tipais. Įmonės kūrimo etape yra svarbiausi mąstytojai bei praktikai, kurie turėtų užimti lyderių pozicijas. Kai įmonė auga ir bręsta, tampa svarbesni vystytojai bei gamintojai. Tačiau jeigu pastarųjų įmonėje dirba per daug, augimas ir pokyčiai gali sustoti. Tai nulemia sąstingį, neefektyvų darbą bei įmonės smukimą.

Keturių verslo strategijų naudojimas darbuotojų samdymo procese

Verslo strategijos gali būti naudingos, priimant svarbius sprendimus samdant naujus darbuotojus:

Dėmesys į klientus bei rinkos vystymasis: ši strategija akcentuoja pajamų augimą bei rinkos pasidalijimą. Tai reikalauja investicijų į pardavimus, marketingą, distribucinius kanalus bei reklamą. Svarbiausia – klientų pasitenkinimas. Ši strategija vyrauja tokiose kompanijose kaip LinkedIn, Google bei Facebook. Tai praktikų ir vystytojų strategija.

Produkcijos naujovės: ši strategija apima pažangiausių technologijų pardavimą už dirbtinai  aukštą kainą.  Dalijimasis rinka yra antrasis svarbus aspektas pelno augimo procese. Tokia buvo Apple strategija, kada kompanijai vadovavo Stev`as Jobs`as. Tai galbūt galėjo būti Microsoft kompanijos strategija, kada vadovavo Bill`as Gates`as. Ši strategija reikalauja suburti tikrus savo srities specialistus  – inžinierius, dizainerius ir produktų vystytojus (mąstytojų ir gamintojų tipai) bei vadovą, tokį kaip Stev`as Jobs`as.

Veiklos pranašumas: šioje strategijoje augimas atsiranda iš pigių operacijų/užduočių, kurios kiekviename žingsnyje turi būti atliekamos kiek įmanoma efektyviau. Tokia yra Costco Wholesale (JAV prekybos kompanijos) strategija. Įmonė turi investuoti į gerai žinomas sistemas, logistiką, produkciją bei vystytojų/gamintojų tipo darbuotojus. Greičiausiai ir Apple kompanija įvaldė šią strategiją tada, kai jos valdymą perėmė Tim`as Cook`as.

Maksimalus finansų panaudojimas: akcijų vertės didinimas per pokyčius finansų srityje. Sėkmei pasiekti reikalingi stiprūs finansininkai, investuotojai bei verslo vystymo specialistai, kurie gali įmonei padėti įvertinti ir parodyti įvairias galimybes. Būtent didieji bankai naudojasi šia strategija.

Kad užtikrinti įmonės augimą bei vystymąsi labai svarbu laikytis tinkamos verslo strategijos bei priimti teisingus sprendimus, samdant naujus darbuotojus. Jeigu vadovo dėmesys nukreiptas neteisinga linkme, labai paprasta nuklysti nuo teisingo plano. Apple kompanija pastaruoju metu patiria stiprius pokyčius dėl augančio klientų bei investuotojų spaudimo ir reikalavimų. Microsoft kompanija pokyčius jau perėjo ir matome, jog jie nebuvo sėkmingi. Nepriklausomai nuo kompanijos, teisingi sprendimai darbuotojų samdos procese padeda užtikrinti tolesnę įmonės sėkmę, ir priešingai – neteisingi sprendimai įmonei neleidžia augti.

Egzistuoja tik keturi darbuotojų tipai bei keturios verslo strategijos. Kada šios dvi idėjos yra svarstomos, atsižvelgiant į tai, kokiame vystymosi etape yra įmonė, tada nesunku priimti teisingus sprendimus samdant naujus darbuotojus. Deja, daugelis įmonių tuo nesinaudoja ir mes visi dėl to nukenčiame.

Straipsnis parengtas pagal: http://www.linkedin.com/today/post/article/20130826041039-15454-how-bad-hiring-decisions-can-mess-up-a-good-business-strategy. Autorius Lou Adler (2013 08 26)

Dalintis: