4 požymiai, kad Jums reikalinga personalo specialisto pagalba

4 požymiai, kad Jums reikalinga personalo specialisto pagalba

Versle (ypač jo pradžioje ar kol įmonė dar yra maža) pinigų srautai ir jų kontrolė yra ypatingai svarbūs, taigi Jums nuolat reikia viena akimi stebėti kas vyksta su Jūsų pinigais. Dažnu atveju apie tai negalite užmiršti net miegodami.

Smulkieji verslininkai dažniausiai taupo įmonės kaštus, patys užimdami visas reikiamas pareigas įmonėje ir tapdami „žmonėmis orkestrais“ arba „visų galų meistrais“. Tačiau ateina tokia diena kai reikiamo specialisto pasamdymas gali duoti ne tik didesnį finansinį naudingumą, bet ir ženkliai padidinti įmonės veiklos efektyvumą. Tokie specialistai yra buhalteriai, pardavimų vadybininkai, personalo specialistai, IT priežiūros specialistai ir pan., t.y. tie žmonės, kuriems Jūs galite patikėti konkrečios srities priežiūrą ir valdymą. Kita vertus, tai nebūtinai turi būti Jūsų įmonėje dirbantis specialistas, tai gali būti išorines paslaugas teikianti kompanija ar žmogus dirbantis su individualios veiklos pažyma. Klausimas: „Kada yra tas tinkamas laikas perduoti darbus specialistams?“.

Jei kalbėsime mūsų, „personalistų“, terminais – mes galime įvardinti 4 požymius, kurie Jums parodys, jog greičiausiai jau laikas arba įdarbinti personalo specialistą arba imti bendradarbiauti su personalo valdymo įmone.

Taigi:

1. Jūs turite kitų svarbių pareigų ir darbų, kuriuos būtina atlikti, todėl Jums reikia kuriam laikui atidėti personalo atrankas.

Tušti darbo stalai Jūsų biure, žinoma, sumažina Jūsų įmonės darbo pajėgumus, o tai, be abejo, mažina įmonės galimybes uždirbti. Jūs nespėjate nudirbti visų darbų vienas: neparduodate pakankamai, nes dėl užsakymų vykdymo nelieka laiko nuolat pardavinėti; vėluoja užsakymų vykdymas, nes ne tik dirbate su užsakymo vykdymu, bet dar turite užsiimti ir pardavimu, bei žaliavų užsakymu; laiku negaunate žaliavų, nes nespėjote jų užsakyti, pavyzdžiui, iki trečiadienio; klientai lieka nepatenkinti aptarnavimu, todėl pas Jus daugiau neperka ir pan. Taigi, užburtas ratas sukasi, Jūs bėgate kaip voverė tame rate, o rezultatai negerėja ir pinigų nedaugėja. Komandos formavimas ir naujo žmogaus samdymas tampa neišvengiamu.

Taigi, pasamdyti personalo atrankos įmonę ar laisvai samdomą „personalistą“, finansiškai gali būti daug efektyviau, nei visus naujo darbuotojo paieškos ir atrankos darbus atlikti pačiam. „Personalistai“ visus atrankos darbus padarys už Jus, o Jūs tuo metu galėsite susikoncentruoti į kitus, įmonės pelningumą didinančius, darbus.

Jūs ryžotės užsiimti naujo darbuotojo atranka pats, tam ketinate skirti apie 2 – 4 savaites. Per tą laikotarpį skiriate laiko CV analizei, pokalbiams su visais potencialiais kandidatais. Laiką, skiriamą CV peržiūrai ir pokalbiams su visais potencialais kandidatais, galėtumėte skirti, pavyzdžiui, naujų klientų paieškai ar jau turimo užsakymo vykdymui, ir taip uždirbti pinigus bei gauti pelną.

Tarkim, Jūsų atsitraukimas nuo tiesioginės veiklos, pavyzdžiui, pardavimų, Jums gali kainuoti 3 000 Eur negautų pajamų, kai tuo tarpu, perduodami naudo darbuotojo atranką specialistams Jūs greičiausiai sumokėsite iki 1000 Eur, ar mažiau (tai paprastai priklauso nuo darbuotojui siūlomos pozicijos). Taigi, matematika nesudėtinga: norėtumėte neuždirbti 3 000 Eur ar sutiktumėte sumokėti, kad ir 1 000 Eur, ir neprarasti likusių 2 000 Eur.

 2. Per didelės laiko sąnaudos ir kaštai 

Smulkaus ir vidutinio verslo įmonių savininkai ir vadovai išrašydami sąskaitas klientams dažniausiai skaičiuoja ir pinigais įvertina (apmokestina) laiką, skiriamą kliento užsakymo vykdymui, tačiau laikas, kuris yra skiriamas darbui „su savo įmone“, šiuo atveju naujo darbuotojo paieškai ir atrankai  – taip ir lieka „nesuskaičiuotas“ ir niekaip neįvertintas. Neleiskite, kad tas „nesuskaičiuotas“ ir neapmokestintas laikas taptų Jūsų įmonės „juodąja skyle“. Atlikite paprastą veiksmą – surašykite visą naujo darbuotojo paieškai ir atrankai skiriamą laiką ir jį įvertinkite pinigais – savo valandos kainą vertinkite tiek, kiek ją įvertinate rašydami sąskaitą klientui. Taigi, toks skaičiavimas padės Jums nustatyti, kiek laiko sugaištate ir kiek pinigų neuždirbate, kai ieškote ir atsirinkinėjate naujus komandos narius. Tokie skaičiavimai gali Jus nustebinti ir nebūtinai maloniai.

Jei Jūsų laikas, skiriamas naujų darbuotojų paieškai ir atrankai, tampa per brangus – Jūs praleidžiate daug laiko atrankai ir todėl neuždirbate pajamų – tai atsiliepia įmonės pelningumui. Greičiausia tai yra gana rimtas požymis, kad jau laikas pasitelkti personalo specialistų pagalbą. Žinoma, jie neturi būti brangesni už Jūsų laiką ir uždirbamas pajamas – daugiau laiko skirdamas kitai, pajamas ir pelną generuojančiai veiklai, Jūs nesunkiai padengsite personalo specialistų paslaugų kaštus.

3. Dažniausiai darbinate draugus, giminaičius ir pažįstamus, netikrindami rekomendacijų ir gebėjimų

Žinoma, draugų, pažįstamų ar giminaičių įdarbinimas gali būti labai patrauklus. Tačiau dažnai tokie žmonės įdarbinami objektyviai neįvertinant jų gebėjimų. Trumpalaikėje perspektyvoje toks sprendimas gali sumažinti būtinąjį darbuotojų poreikį, tačiau žiūrint į tolimesnę ateitį vadovavimasis tokia personalo samdos politika gali būti ne tik klaidingas, bet ir rizikingas. Draugų, pažįstamų ar giminaičių gebėjimus dažniausiai vertiname subjektyviai. Be to, laikydamiesi vien tik tokios personalo samdymo politikos, Jūs prarandate galimybę pasižiūrėti, ką Jums siūlo kiti kandidatai. Labai tikėtina, kad darbo rinkoje galima rasti daug labiau įgudusių ir daugiau patirties turinčių darbuotojų.

Taigi, tai dar vienas požymis, kad Jums greičiausiai laikas pradėti bendradarbiauti su personalo specialistais.

4. Darbo aprašymų rengimas

Jei Jūs dėl vienokių ar kitokių priežasčių neturite parengę ar nerengiate darbo aprašymų ar pareiginių nuostatų, tai dar vienas aiškus požymis, kad Jums laikas pradėti bendradarbiauti su personalo specialistais. Pareiginiai nuostatai arba darbo (pareigų) aprašymai yra gerosios praktikos pagrindai personalo samdoje ir visiškai nesvarbu, kokio dydžio yra Jūsų įmonė.  Neturėdami tokių aprašymų, Jūs tiesiog ne visuomet galite aiškiai suformuluoti darbo pasiūlymą ir reikalavimus būsimiems kandidatams, o tai didina riziką suklysti naujo darbuotojo atrankos ir samdymo metu.

 Straipsnis parengtas pagal: www.recruiter.com, originalaus straipsnio autorius Kazim Ladimeji.

Dalintis: